Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır? Yapışan sakızı ne kadar çabuk çıkarırsanız sakızın lekesi de o oranda az kalır. İyice yumuşamış ve yapışmış sakız lekesini hemen çıkartmayın. Sakız lekesini çıkartmak için yazımızı okumaya devam edin.

Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır? 

Yapışan sakızı ne kadar çabuk çıkarırsanız sakızın lekesi de o oranda az kalır. İyice yumuşamış ve yapışmış sakız lekesini hemen çıkartmayın. Sakız lekesini çıkartmak için yazımızı okumaya devam edin.

Koltuktan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa yapışan sakız lekesini çıkarmak için buzdan faydalanabilirsiniz. Bir parça buzu kurumuş sakızın üzerinde tutarak sakızın iyice sertleşip çatlamasını sağlayın ve küt uçlu bir cisimle kurumuş sakızı yavaşça döşemeden kazıyın.

Kumaştan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakızı kumaştan parmağınızla hafifçe çıkartın.  Çıkaramadığınız kısımlar için zorlamayın ki kumaş zedelenmesin.
Daha sonra giysi veya kumaşı, sakızlı kısım yukarı gelecek şekilde temiz bir poşet içine koyup, sakız tamamen donuncaya kadar bir saat dondurucuda bekletin.
Giysiyi dondurucudan çıkartın ve giysiye yapışmış sakızı, küt ağızlı bir bıçak veya benzeri sert ve ince kenarlı bir malzemeyle yavaşça kazıyın. Donmuş sakız çatlayacak ve parçalanacaktır. Sakızı kumaştan büyük ölçüde bu şekilde söktükten sonra, kumaşta kalan kalıntıları yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.
Giysi veya kumaşı çamaşır makinesinde uygun programda yıkadıktan sonra asarak kurutun. Kurutucuya atmayın.
Giysi veya kumaş kuruyunca ütüleyin. Ütüleme işlemiyle de, sakızı çıkarmaya çalışırken hafif de olsa örselenen elyafın eski haline dönmesini sağlamış olursunuz.

Kurumuş Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Sakızlar kauçuk ve yumuşak sentetik malzemeden üretildiği için, ısınınca hemen yumuşayan ve donduğunda sertleşen yapıdadır.  Bu sebeple eğer kumaş üzerine yapışmış sakızı henüz yumuşakken çıkartmaya çalışmak, kumaşın diğer bölümlerine de yapışmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sakızı yumuşak haldeyken çıkartma hatasına düşmeyin ve kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruyan sakızı, üzerine buz koyarak çatlatıp kumaştan yavaşça kazıyabilirsiniz. Şekerli sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmak, şekersiz sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmaktan daha zordur.

Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Kumaş ve giysiler üzerindeki sakızı buzla dondurup kazıdıktan sonra, altta kalan lekeyi çıkarmak için bir işlem daha yapmanız gerekebilir. Kumaş üzerinde kalan lekeli kısmı sirkeye batırıp, ovarak temizlemeye çalışın. Sirke yerine yumurta akı da kullanabilirsiniz. Ovma işleminden sonra eczaneden temin edeceğiniz karbon tetra klorür ile bölgeyi silin. Sakız lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*